Õpetajale > Võrgustikutöö uudiskiri nr 10

» Junior Achievement Eesti alustas juubeliaasta pidustusi läbi aegade suurima õpilasfirmade laadaga

Kaire Jõe, Eesti Majandusõpetajate Seltsi liige,  Kohtla-Järve Järve gümnaasiumi õpetaja

11. veebruaril oli Kristiine kaubanduskeskus Tallinnas taas kord noorte ettevõtjate päralt. Toimus õpilasfirmade 16. laat. Kohal oli 108 õpilasfirmat, neist 91 Eestist ja lisaks veel õpilasfirmad Rootsist ja Norrast.

Sel aastal tundus pakutavate toodete ja teenuste tase pisut ühtlustunud ja seda paremuse poole. Suuremat rõhku pannakse toote kvaliteedile, müügikoha väljanägemisele ja müügistrateegiale. Ilmselgelt oli tõsist tööd tehtud ka firmale nime valides. Mille muuga seletada sellist lõbusat nimede paletti: Kotiseto, LillekeRohus, Mida Purki?, Lips Läbi, PenniOnn, Venivillemid& Pojad....

Hulgaliselt preemiaid ja äramärkimisi said mitmed õpilasfirmad. Täpsem teave asjast on näha SIIT. Samast kohast leiab ka lingi piltide juurde libisemiseks.

kristiine_2012_013.jpg
Minifirma, aga juba nii tubli. Foto: Kaire Jõe.

Õpilasfirmade laata avades ütles Junior Achievement Eesti direktor Epp Vodja: „Käesolevaga kuulutan Junior Achievement Eesti 20. juubeliaasta avatuks!“ Sellest lausest kinni haarates esitasin Epp Vodjale mõned täpsustavad küsimused. Tõsi, juttu jätkus kauemaks.

Juubeliüritused kuulutati uljalt avatuks.

No aga on ju! Kui nii suurt laata mitte sellega siduda, siis see ei ole päris õige asi.

Mulle tundub, et see juubeliürituste kulminatsioon on kuskil mujal, mitte siin ja praegu. See on pigem nagu avaüritus. Mis mahub sinna juubeliaastasse veel?

Just-just! Juubeliaasta sisse mahub loomulikult meie igapäevatöö. Ega see ei jää kuhugi. Õpilasfirmade programmi arendada, teha õpilasfirmade võistlus, olümpiaad ja sellega kaasnevad teised väiksemad võistlused. No ja kevadel me ikka tahame teha, ma ei tea, kas tohib välja öelda, aga ehk ikka võib... Tahame tegelikult koos meie toetajatega, õpetajatega, õpilastega, vilistlastega (nemad kokku ju ongi tegelikult Junior Achievement) teha ühe suure puude istutamise. Istutaks Eestimaale kuhugi ikka päris oma Juniori metsa. Edasi tahame ikkagi suvekooli teha (nii õpilastele kui õpetajatele).

Kuhu tuua juubelikingitused?

Metsa.

Kas see on üleskutse kõikidele või ainult valitutele?

Ikka kõikidele! Me päris tõsiselt mõtlesime, et meile kingituste ja lillede asemel tuuakse üks puu või aidatakse meil osta see puu, siis iga inimene teab, et ka tema kasvab selles Juniori metsas. Vähemalt raieküpseks.

Kui minust ei ole istutajat või ma ei saa kohale tulla ja ma ei saa kedagi ka enda eest saata, siis kuhu ma saaksin selle puu rahalise väärtuse saata?

No ma arvan, et me kuulutame selle veel välja ja ilmselt jääb see meie annetuste kontole. Ja eks siis istutavad meie praegused ja endised õpilased koos meiega.

Kui seda raha ja puid saab nii palju, et Eestimaa saab täis, mis siis saab? Kas Eestimaa läheb metsa?

Jah, siis läheb Eestimaa metsa (naerab). RMK-ga peame seda arutama.

Olete mõelnud selle peale, et kui keegi tahab 20 aasta pärast seda metsa ülevalt poolt vaadata, mitte siis vanajumala põlvel istudes, vaid näiteks helikopteriga lennates - kas see võiks olla näiteks üks õpilasfirmade võistluse võitnud firma auhindadest?

Aga see on hea mõte ! (Vodja silmis väreleb vaimustus). Miks mitte!

Eesti õpilasfirmad on võtnud kõik, mis võtta annab. Kuhu edasi?

Edasi annab paraneda ikka kogu aeg. Õpilasfirmade võistlused lähevad keerulisemaks ikka pidevalt. Rohkem on paremaid tegijaid Euroopas. Ja ma pean ütlema, et eks selles, et Euroopas läheb meil võistlemine aina raskemaks, oleme me ikka ise suuresti süüdi. Kogu meie keskus arvab, et võita sellelt baasilt, et teised on nõrgad, on ikka väga niru. Oleme õpetanud oma kolleege ja sellega seoses muutub elu meil endal raskemaks. See tähendab, et pidevalt on vaja muutuda ja areneda. Aga ma arvan ka, et see on hea stiimul tegutsemiseks.

Milline on Junior Achievementi seos erinevate aineliitudega?

Eesti Majandusõpetajate Selts (EMÕS) on organisatsioon, ilma kelleta ei tee me suurt midagi. Kaks sammu teeme ise ja kolmanda juba nende toel. See koostöö on nii, et me kohati ei saa arugi, kus lõppeb Junior ja algab EMÕS või vastupidi.
Samas on tegelikult meiega seotud ju väga paljude erinevate ainete õpetajad, tõsi, mitte läbi aineliitude, vaid nn otse.

Mida ütleb Junior õpetajatele oma juubeliaastal?

Junior ütleb sedasama, mida kinnitavad Euroopa uuringud: ei ole Euroopas paremaid majandus- ja ettevõtlusõpetajaid kui Eestis.

EVEA kuulutas Junior Achievement Eesti Ettevõtluse Sõbraks 2011. Kas olite selleks valmis?
See on ju tunnustus meile kõigile. Aitäh!

Epp Vodjaga ajas juttu Kaire Jõe.

viimati muudetud: 27.02.2012