Õpetajale > Võrgustikutöö uudiskiri nr 9

» Majanduse ja ühiskonnaõpetuse õpetajad kohtusid konverentsil „Majandushariduse mõtted ja võtted“

Elbe Metsatalu, Eesti Majandusõpetajate Selts

Juba teist aastat korraldab Swedbanki eraisikute rahaasjade teabekeskus majandushariduse teemalist konverentsi õpetajatele. Seekord, 24. novembril, toimus konverents „Majandushariduse mõtted ja võtted “ Tallinnas Nuku- ja Noorsooteatris.
Saalitäis majanduse, geograafia-, ajaloo- ja ühiskonnaõpetuse õpetajaid said meedejääva elamuse ning indu edaspidiseks tegevuseks suurepärastelt esinejatelt, samuti suhtlemisest kolleegidega üle Eesti.

Praktilist kogemust tegevõpetajatelt

Tänavu jõustunud õppekava kohaselt peavad koolid olema valmis majandusõppe pakkumiseks. Konverentsil jagasid mõtteid, kuidas majandusega seonduvat noortele elulähedaselt ja paeluvalt selgitada, matemaatika- ja majandusõpetaja Maire Tamm Tamsalu Gümnaasiumist ja ajaloo-ühiskonnaõpetuse õpetaja Indrek Riigor Nõmme Gümnaasiumist.

Maire_Tamm_esineb.jpg
Esineb Maire Tamm.

Tallinna Õismäe Vene Lütseumi direktor Rita Juhanson jagas kogemusi, kuidas nende kool on suutnud tänu majandusõppele võita õpilaste huvi ja poolehoiu just nende koolis edasiõppimiseks, kuigi siiani oli keeruline leida võimalust ja aega majandustundide mahutamiseks kooli õppekavasse.

Kiili Gümnaasiumi ajaloo ja ühiskonnaõpetuse õpetaja Riina Raja, eelmise aasta majandusteemaliste õppematerjalide konkursi võitja, suutis süstida motivatsiooni kõigile saalisolijaile oma vahetu ja südamliku esinemisega õpetaja enesehoidmise tähtsusest: kuidas vormis püsida ja sära silmades hoida.

Kõik eestlased töötavad Soomes?

Lisaks parimate praktikate jagamisele andis Arengufondi arenguseire ekspert Imre Mürk põneva ülevaate Eesti inimvara olukorrast globaliseeruvas maailmas, meie talentide lahkumisest välismaale ja Eesti hariduse väljakutsetest tulevikus. Tööturu globaliseerumine on suurendanud rännet viimasel 30-l aastal kaks korda. Eestist on sel aastal lahkunud 5000 inimest, Soomes elab ja töötab 60 000, sõidab perioodiliselt Soome tööle veel 30 000 Eesti elanikku. Uued võtmeoskused tööturul on sotsiaalsed oskused: suhtlemine, esinemine, läbirääkimine, kuulamine. Oluline on küll pädevus ühes valdkonnas, kuid tähtsaks saab suutlikkus tegutseda sotsiaalses maailmas.

Eestlane ei planeeri oma rahaasju tulevikku silmas pidades

Üldhariduskooli rollist majandusteadmiste jagamisel ja ülikooliks ettevalmistamisel arutles Tallinna Tehnikaülikooli rahanduse ja panganduse õppetooli professor Enn Listra. Seda illustreeris suurepäraselt Swedbanki eraisikute rahaasjade teabekeskuse juhataja Piret Suitsu ülevaade, milliseid teadmisi rahast vajavad 21. sajandi alguse noored ja millised on finantskirjaoskuse õpetamise tänased väljakutsed.

Meie noorte käest libiseb läbi 2,4 miljonit eurot kuus, eestlased säästavad usinalt (10% tuludest paigutatakse säästudesse), kuid 42 % peredest tunneb puudust. Kahjuks ei planeeri oma rahaasju pikema-ajaliselt ei tänased noored ega nende vanemad. Eesti elanikud on oma tulude suhtes rahulolematud ja vähe nähakse võimalusi tulude suurendamiseks, säästmiseks või ettevõtlusega alustamiseks. Võrreldes Läti ja Leeduga on Eesti elanikel säästmisvõimalused suuremad, kuid enamik hoiab oma raha vähetulusal arvelduskontol (70%), tähtajaline hoius on 12% ja III pensionisammas kogumisvahendina 15% elanikest.

Bioloog ja loomasõber Aleksei Turovski tõmbas majandusalaseid paralleele inimühiskonna ning loomariigi vahel: nappus valitseb kõigil, tööriistad ja loov mõtlemine on nii inimesel kui emašimpansil, äge konkurents ellujäämise, toidu, vee ja eluaseme pärast toimub nii liblikate, lõvide kui ka inimeste vahel.

Õppematerjalide võistluse võitjad

Konverentsil tehti kokkuvõtted pool aastat kestnud gümnaasiumiastme majandusalaste metoodiliste ja õppematerjalide võistlusest "Rikas elu" ning õnnitleti võitjaid, parimate õppematerjalide loojaid Swedbanki poolt. Kokku esitati konkursile 14 tööd.

Peapreemia: „Suurim majandusülesannete kogu“, autorid Tanel Pärnamaa ja Kaspar Märtens, TÜ üliõpilased.
I preemia: „Riskid ja kindlustus“, autorid Ene Saar, Tallinna Reaalkooli majandusõpetaja ja Vallo Saar, Kindlustusmaakler OÜ maakler.
II ja III preemia läksid jagamisele TÜ tudengite Anu Olviku, Marcus jürisoni , Kiili gümnaasiumi õpetaja Riina Raja ja Rakvere Gümnaasiumi õpetaja Reet Bobõlski vahel.

Kõiki konkursile esitatud töid saab leida ja alla laadida teabekeskuse kodulehel www.teabekeskus.ee

Suur tänu korraldajale, Swedbanki eraisikute rahaasjade teabekeskusele ja juhataja Piret Suitsule suurepärase kava eest, samuti Nukuteatrile ja Nukumuuseumile, mida osalejad külastada said. Päeva liitis tervikuks humoorikas Urmas Vaino.
Edukat majandusteadmiste jagamist ja lõimimist kõigile õpetajatele.

Järgmine majandusalane koolitus õpetajatele, majandusõpetajate talvekool, on 27.-28. detsembril Tallinna Reaalkoolis. Ootame erinevate ainete õpetajate rohket osavõttu. Kava http://maj.edu.ee

viimati muudetud: 10.12.2011