Õpetajale > Võrgustikutöö uudiskiri nr 9

» Eesti, Soome ja Austria kolleege ühendas saksa keel

Piret Steinberg, Eesti Saksa Keele Õpetajate Seltsi aseesimees

18.-19. novembril 2011 toimusid Tallinna Rahvusraamatukogus koolituspäevad Eesti ja Soome saksa keele õpetajatele. Eelmisest ühiskonverentsist oli möödunud juba aastaid, seega oli rõõmustav, et Läänemere äärsete riikide kolleegid just Euroopa kultuuripealinnas kokku said. Kui Eesti õpetaja jaoks on Rahvusraamatukogu sagedane kohtumis- ja koolituspaik, siis Soome kolleegidele jättis see suursugune hoone väga sügava mulje. Soomes ei pidavat midagi niisugust olema. Nende vaimustus kasvas veelgi väikesel ringkäigul Saksa, Austria ja Šveitsi lugemissaalidesse.

Huvi Austria vastu

Austria päevad on juba kujunenud traditsiooniliseks ürituseks, mis saab teoks koostöös Austria haridus-, kunsti- ja kultuuriministeeriumi ja Austria suursaatkonnaga Tallinnas. Osalejatele oli tervitussõnu ütlemas Austria suursaatkonna äsja ametisse asunud saadik pr Renate Kobler.

Ettekannete teemad olid „Euroopa kultuuripealinnad. Linzist ja Vilniusest Tallinnasse ja Turusse“, „Maaelu Austria kirjanduspeeglis“, „Euroopa Liidu fookuses: Läänemere ja Doonau äärsed alad“. Seminarides käsitleti interkultuurilist õppimist, tegeldi Austria maiskonnaloo ja saksa keele rolliga Euroopas.

Kohtumine kirjanikuga

Austria päevade kultuuriprogrammis nautisid osalejad Austria kirjaniku Jutta Treiberi esituses katkendeid tema laste-, noorte- ja täiskasvanute raamatutest. Jutta Treiberi näitlejameisterlikkus ei jäänud sugugi alla tema sõnaseadmiskunstile ja raamatute sügavale mõttele. Seminaril lavastasid õpetajad stseene tema raamatutest väga tõetruult, loominguliselt ja julgelt. Oma osa oli selles kindlasti ka eelnevalt tehtud soojendusharjutustel. Õpitud draamaelemente saab kasutada õppetöös ka vähese keeleoskuse korral, õpilaste jaoks on see pingevaba kogemuslik õppimine.

Palju kiidusõnu

Austria päevade lõpetamisel oli kõikidel osapooltel lausuda tänusõnu. ESÕS tänu kuulub eelkõige Austria delegatsiooni juhile Trude Höllebauerile, lektoritele Alexander Burkale, Gerd Hollensteinile ja kirjanik Jutta Treiberile. Uhkusega tänasime saksakeelsete saalide juhatajat Leili Naani, kes pälvis sügisel Austria riigi kõrgeima autasu - kuldse aumärgi teenete eest Austria Vabariigi ees. Tema oma meeskonnaga on kujunenud ESÕS heaks haldjaks koolitusürituste läbiviimisel. Kiidusõnad kuuluvad ka Rahvusraamatukogu konverentsikeskuse ja AS Veskaru laitmatule teenindusele. Rahaliselt toetas ürituse korraldamist Hasartmängumaksu Nõukogu. Järgmised rahvusvahelised koolitused ootavad saksa keele õpetajaid ees märtsis ja augustis 2012.

viimati muudetud: 10.12.2011