Õpetajale > Võrgustikutöö uudiskiri nr 7

» Rahvusvaheline tehnoloogiaõpetuse Suvekonverents 2011: 12 punkti!

Lühiülevaate koostas Tori Põhikooli töö- ja tehnoloogiaõpetuse vanemõpetaja Vilmar Olviste

Juba kaheksandat aastat järjest toimub Eesti ja Soome tehnoloogiaõpetuse õpetajate ühisüritus, mis on tuntuks saanud Suvekonverentsi nime all. Eelmisel kevadel olime Soomes. Seekord siis taas Eestis, Pärnumaal, Villa Andropoffis 6.-8. juunini.

IMG_0160.jpg

Konverentsi avasõnad laususid korraldajad, Eesti Tehnoloogiakasvatuse Liidu esimees Mart Soobik ja Soomest Step Systems OY juhataja Timo Tiusanen. Seejärel sai tervituseks sõna Pärnu linnapea Toomas Kivimägi. Linnapea rääkis linna ajaloost, tänasest Pärnust, vaatamisväärsustest, puhke- ja suvituskohtade edasisest arengust. Muuhulgas saime teada, et Pärnu rand on Euroopas Top 10 hulgas. Toomas Kivimägi rõhutas suuremaid kordaminekuid ja investeeringuid: soojusjõujaam, Pärnu Kutseõppekeskus, Pärnu Loodus- ja Tehnikamaja, Tartu Ülikooli filiaali säilitamine.

Uusi teadmisi disainiprotsessist, aineõpetusest Soomes ja paljust muust

Pealektorina sai sõna MTÜ Eesti Disainikeskuse projektijuht Diana Tamm. Teemaks oli loovus ja disainiprotsess põhikooli tehnoloogiaõpetuses. Diana Tamme esitlus, kuidas jõuda lõpptulemile, oli huvitav ja paeluv. Ettekandes esitletut sai järgneval päeval õpitoas praktiliselt läbida.

Oulu Ülikooli uurimisjuht Esa-Matti Järvinen selgitas tehnoloogiakasvatuse eesmärke, tuues välja kaks olulist asja: tehnoloogiakasvatus peab suurendama meie teadlikkust inimeste poolt loodud keskkonnast ning tehnoloogiakasvatus peab looma võimalusi tehnoloogia loovaks ja innovaatiliseks kavandamiseks, arendamiseks ja rakendamiseks.

Kolmandana anti sõna Soome Tehniliste Ainete Õpetajate Liidu (TAO) esimehele Ilkka Kokkonenile. Sõnavõtus käsitleti aineõpetust Soomes. TAO annab neli korda aastas välja oma ajakirja, korraldab õpetajatele õppepäevi ja seminare. Toimuvad igaaastaseid sügispäevad koos käsitöö õpetajatega.

Soome ja Eesti pikaaegse koostööpartneri, käsitöönõuniku, koolitusasjatundja Jouko Pekkarineni jutt keskendus aastate pikkusele tagasivaatele ja koostööle Eestimaa õpetajatega.

IMG_0290.jpg

Uudistati plasmalõikurit

Külastasime ka Pärnumaa Kutsehariduskeskust. Õppimisvõimalustest andis meile teada direktriss Riina Müürsepp. Edasine sõit suundus Tihemetsa. Külastasime kahte ettevõtet. OÜ Helmetal IMS tegeleb metallihanke töödega ja on järjest arenev firma. Õpetajatel oli võimalus näha metallilõikust plasma abil. Plasmalõikurit juhib arvuti, lõike kvaliteet on väga kõrge ja materjal järellihvimist ei vaja. Teine ettevõte, mida külastasime, tegeles metsatehnika valmistamisega (Metsis OÜ). Ka see ettevõte pakkus suurt huvi, sest oma silmaga oli võimalus näha metsatraktori tootmist.

Tihemetsast viis tee tagasi Pärnu Jahtklubisse. Toimus ühine õhtusöök ja ühine õhtu veetmine, pillimeestel olid pillid kaasas ja varsti kõlasid soome- ja eestikeelsed laulud.

Kaheksa töötuba, palju valikuvõimalusi

Teine päev algas Pärnus töötubade esitlusega loodus- ja tehnikamajas. Kõigil osalejatel oli võimalus õppida päeva jooksul kahes töötoas. Töötubasid oli kokku kaheksa. Lasertöötuba juhendasid Timo Tiusanen ja Petri Aittakallio. Õppisime lõikama plastmassi ja arvutil eset kujundama, väljundina valmis mobiiltelefoni hoidja. Klaasitöötoa juhendajaks oli õpetaja Geenart Nagel. Õpetati klaasi ja metalliga ehteid valmistama. Savitöötoa juhendajaks oli Toivo Reinsoo ja loomulikult valmistati seal mitmesuguseid savitooteid. Oli veel mikrokontrollerite töötuba Picaxe I ja II, loovuse töötuba, energia töötuba. Seal toimus liikurmasinate ehitamine erinevatele energiaallikatele (kondensaatorid, päikeseenergia). Lõpuks veel masinsaagimise töötuba.

Õhtu eel saabus aeg istuda bussidesse ja sõita Lavassaare kitsarööpmelise raudtee muuseumi. Soomlasi huvitas see vanade masinate muuseum väga vaatamata palavale päevale. Õhtu lõppes saunaskäigu, piduliku õhtusöögi ja õhtuprogrammiga.

IMG_0302.jpg

Kõige lõpus üldkoosolek

Kolmandal päeval oli kavas ühtne töötuba ja teemaks seinaöölambi valmistamine. Järgnes Eesti – Soome maavõistlus, mille suutsime sellel aastal võita, eks koduseinad aitasid. Peale lõunasööki jätkus programm Robert Bosch OÜ tööriistafirma esitlusega. Päev lõppes Eesti Tehnoloogiakasvatuse Liidu üldkoosolekuga. Mart Soobik esitas aasta aruande, toimusid uue juhatuse valimised. Seekord valiti juhatus 5-liikmeline ja juhatuse esimeheks sai uuesti Mart Soobik.

Lõppenud oli kolm palavat, töist päeva ja oli aeg lahkuda. Mina omalt poolt jäin tehtuga rahule, teadmistepagas suurenes tublisti ja ma arvan, et seda kõigil osavõtjatel. Järgmisel, 2012. aastal kohtume Soomes Evol.

Rikkalikku pildigaleriid suvekonverentsist saab vaadata siit!

Suvekonverentsi toimumist toetas ESFi programm „Üldhariduse pedagoogide kvalifikatsiooni tõstmine 2008 – 2014“.

viimati muudetud: 17.06.2011