EST : ENG : RUS
Õpetajale > Uudiskiri nr 4

» Kui ma ise koolitusi korraldasin. Killukesi Eesti Kehalise Kasvatuse Liidu suve- ja sügisõppimistest

Killud seadis teistele lugemiseks Pille Juus, EKKL-i juhatuse esimehe asetäitja

Eesti Kehalise Kasvatuse Liidul on koolituste korraldamisega pikad traditsioonid. Oleme püüdnud huvilisteni tuua põnevat ja vahvat, uut ja värskendavat; midagi, mis tahab edasi andmist ja vahel ka lihtsalt üle kordamist. Senini on see meil ka õnnestunud. Vähemalt tänusõnad on olnud siirad ja head.

Püüan tuua lugejateni pisut augustikuu suvehõngu Pärnumaa mändide alt Jõulumäelt ja sügis-talvist meeleolu Rakvere mailt, Essu mõisast.
Nendes kohtades toimus kaks toredat koolitust kehalise kasvatuse õpetajatele üle Eesti – esimene parktilise suunitlusega ning teine vaimu rikastavate teadmistega.

Seekord annan edasi vaatenurgad just enda poolt nähtuna ja tajutuna. Ja täiesti juhuslikult olin nende koolituste üks peakorraldajatest, eestvedajatest, vastutajatest mina ise. Julgesin enda õlgadele võtta suure vastutusekoorma, sain koolituse korraldamisega juurde palju teadmisi, praktilisi kogemusi ja edasiviivat jõudu ning energiat; tundsin, et ajan õiget asja ja olin lõpuks väsinud, aga õnnelik.

Jõulumäe suvekursus on alati oodatud
Kõigepealt tänan toredat ja aktiivset inimest, kelleta Jõulumäe koolitus poleks kunagi ammu algust näinud – see inimene on Milvi Miil. Tema on Jõulumäe kursuste Ema. Suur aitäh!

Jõulumäe suvekursus on alati oodatud lasteaia ja algklasside kehalise kasvatuse ja liikumisõpetajate seas. Mitte et sinna ei võiks ka kõik teised minna, aga see ongi eelkõige mõeldud alushariduse ja noorema kooliastme õpetajatele.
Õpetajateks oma ala tublimad, tuntud treenerid.

Sellel aastal toodi tundidesse kaasa palju lihtsat, loovat ja hästi teostatavat – just seda, mis lastega läbi mängitud ja järgi proovitud; mille peale ka õpilase silm särama lööb ja mida ta kogu aeg kaasa teha soovib.

Jõulumäe suvekool kestis kokku 4 päeva ja andis osalejatele 32 huvitavat tundi. Lisaks tegi igaüks oma hommikud ja õhtud nii põnevaks kui oskas ning tahtis, sportimiseks ja lihtsalt aja veetmiseks on Jõulumäe lausa loodud! Kes jooksis ja liikus metsaradadel, kes sõitis rattaga, mängis palli, golfi, disgolfi, kes lihtsalt puhkas koos lastega ja nautis metsaande.
Kokkuvõetuna öeldes - parim, mida hingeke vajas ja ihaldas just sellel ajahetkel.

Õpetajad ja body-balance
Tunniplaan oli Jõulumäel seatud nii, et igaühel oli võimalus valida tund, mille vastu just tema huvi tundis ja mida kaasa teha soovis.

Enim pakkusid koolitusel huvi seiklusmängud, kergejõustik, korvpall, akrobaatika, esmaabi, tantsuline liikumine ning vestlusringid/kogemuste vahetamise õhtud.
Väga kiideti lektoreid/tunniandjaid õpetajaid Katre Jaanit, Andrus Lehtmetsa, Ülle Varikut, Reeda Tuula ja Katrin Soidra-Zujevit, Kersti Kulli, Tiina Naaritsat, Liina Arust jt.

Huvitav tund oli body-balance (õpetaja Jaana Junson). See oli mõeldud õpetajate endi vormisolekule ja mõnusale enesetundele. Jõulumäe väike spordisaal oli kaasa toimetavaid osalejaid seinast seinani täis. See, mida ei jagunud, oli õhk. Hilisem arvamus oli, et sellelaadseid tunde võiks olla järgmistelgi kordadel.

Jõulumäe koolitustel ei puudu kunagi ka isetegemise rõõm ja võistlusmoment.
Avaõhtu üritus tõi esile kogu osalejaskonna nutikad ja lõbusad liikumised ning näitlejameisterlikkuse.
Lõpuõhtul küll kahjuks ise ei saanud viibida, aga hommikul sain kuulda, et see sujus helisevate laulude ja lustakate tantsude saatel uude päeva.

Sisukas, huvitav, superlahe
Tagasiside ankeetidest lugesin osalejate hinnanguid üritusele, enim huvi pakkunud tundidele, korraldusega seonduvale.
See oli hea, paljudel väga hea! No mida veel tahta – jagati ju kiitust! Omadussõnad, millega koolitust kirjeldati: sisukas, väga kasulik, huvitav, tore, vajalik, palju praktilist materjali andev, kogemusterohke, suurepärane, superlahe, asjalik, oodatud üritus jne, jne.
Korraldusega jäädi ka väga rahule ja sooviti kindlasti, et see konkreetne kursus toimuks ka edaspidi. Järgmine kord kohtume juba aastal 2012 ning loomulikult Jõulumäel.

Pärast kursust sai EKKL-i kodulehele www.ekkl.edu.ee  üles pandud õppematerjalid (on ka praegu kättesaadavad ja loetavad) ning kõik osalejad said meenutuseks 3 DVD-d kursusel filmitud tundidest.
Et kogu jutt kokku võtta, siis lõpetan ühe osaleja sõnadega, sest paremini ei saagi ju öelda: „Igaüks oskab midagi eriliselt hästi ja kui me selle kõik kokku liidame, saame super-koostöövormi!“

Sügisel Rakvere külje all Essu mõisas
Teine üritus on EKKL-i igaaastane kahepäevane konverents. Huvitavate ja harivate loengutega sisustatud päevad, kus kehalise kasvatuse õpetajad saavad aktiivselt kuulata, kaasa mõelda, arutleda ning kogemusi jagada. Praktilisest tegevusest on asi kaugel. Kui, siis ainult niipalju, et õhtul on võimalus jalga keerutada mõnusa muusika saatel.

Konverentsi kohaks sai sellel aastal valitud Lääne-Virumal Rakvere külje all asuv Essu mõis.
Eks ikka sellepärast, et 2011. aastal toimub rahvusvaheline suvekursus just Rakveres.
Essu mõisat ei oska ma täpselt kirjeldada. Mõisa moodi ta mulle alguses küll ei tundunud ega paistnud. Kuna korraldamisega oli palju tegemist, siis mõisa hingeelu jäi selleks korraks avastamata. Samas selles kohas oli midagi. Aga jäägu iga lugeja enda uurida, mis koht see Essu on.

Rahvusvahelist hõngu
Seekordne konverents oli rahvusvahelise hõnguga, lektorid olid Norrast, Soomest ja Leedust. Nad rääkisid oma maa õpilaste kehalisest kasvatusest, olukorrast ning tehtud uuringutest. Esitajad ise olid väga toredad ja sõbralikud, teemat tundvad spetsialistid.

Esimesel päeval sai veel kuulda Kristo Ausmehe ettekannet noorte meeste tervisenäitajate kohta, Alar Õige poolt põnevalt esitatud näiteid paraspordi huvitavatest külgedest ning päeva lõpus Ülo Kurigu poolt uue kehalise kasvatuse ainekava puudutavaid nüansse.

Teine päeva alguses oli Jüri Enneti sisutihe ja nakatava sõnavaraga ettekanne geeniuse treeninimisest ning päev jätkus noorte neidude Epp Sihveri ja Merilin Meho motivatsiooni- uuringutega spordis gümnaasiumi astmes. Päeva kaks viimast ettekannet olid Vello Heina "Õpetaja mõjust õpilase motivatsioonile" ning Helen Jõesaare tähelepanekud psühholoogilistest teguritest, mis mõjutavad laste väljalangemist spordis.

Hinne „hea“, aga moosi nappis
Tagasiside ankeet andis osalejate poolt üritusele hindeks tubli "hea". Valitud teemad ja esinejad meeldisid väga, esitlused olid huvitavad ja asjalikud.
Seegi kord jäädi korraldusega rahule. Paar tõrvatilka meepotti oli aga toitlustamise poole pealt – võin mainida, et tõesti pole varem näinud nii miniatuurseid portsjone, eriti hommikupudrule mõeldud moosikese kausikest. Aga see selleks.
Edaspidiseks sooviti osalejate poolt kindlasti, et konverents ja selle korraldamine ikka jätkuks, kuna see annab hea ülevaate Eestis ja seekord ka mujal maailmas toimuvast.

Kehalise kasvatuse õpetajale, kes muidu ju harjunud pidevas liikumise olema ja tunde praktiliselt läbi viima, on oluline osata kuulata ja hiljem kuuldut praktikas/teooriatundides kasutada; välja noppida vajalik ja see edasi anda õpilastele, miks ka mitte oma koolis kolleegidele.

Isiklik kogemus
Minu osavõtt konverentsist jäi asjatamise ja toimetamise kulgu. Samas püüdsin esimesel päeval olla hea moderaator ning iga esineja sisse juhatada ja lõpus teema kokku võtta. Hea kogemus sellise korraldamise ja vastutuse koha pealt.

Olla tihedalt seotud kahe ürituse korraldamisega ja tunda lõpuks suurt rõõmu ja rahuldust, et midagi sain taas tehtud, lõpule viidud; midagi teistele pakutud, ka iseendasse talletatud – see on ülimalt hea tunne. Tunne, mis paneb mind ikka ja jälle edasi toimetama, kuigi olen alati pärast pisut räsitud, minust on juskui midagi välja pigistatud, aga miskit olen ma ka endasse ammutanud ja kokku korjanud igast hetkest killud, mis minu edasisi päevi rikastama jäävad.

Noppige teiegi neid kilde, leidke nendes sära ning hoidke kõik see alles. Ja kui vaja, siis jagage seda teistega.

Mõlema ürituse toimumist toetas ESFi programm "Üldhariduse pedagoogide kutsekvalifikatsiooni tõstmine 2008-2014".

viimati muudetud: 17.01.2013