Õpetajale > Uudiskiri nr 4

» Kümme ketra koduõuel...

Kille Kruuv, kunstiõpetaja

Eelnevatel aastatel on suvekursustel õpitud maalitehnikaid, joonistustehnikaid, siidimaalitehnikaid, valmistatud seenepaberit, õpitud viltimist, valmistatud voolimismasse ja omavahel kogemusi jagatud.

Potitreimine selgeks!
Keraamikat oleme laagrites ka varem teinud, aga sel aastal oli kavas potitreimise algõpetus elektrilisel potikedral. Iga osaleja tuli oma kooli kedraga, aga kel oma võtta ei olnud, sai kasutada juhendaja oma. Mõnigi keder tehti esmakordselt pakendist lahti ja seati töökorda. Juhendaja oli keraamik Ene Tapfer, kes lahkesti oma teadmisi ja oskusi jagas. Laager toimus ainesektsiooni juhendaja koduõuel, kus ruumi oli piisavalt ja keegi ei pidanud muretsema, et lobri laiali pritsib või savitomp kogemata treirattalt minema lendab.

Picture 040.jpg

Hakatuseks tutvuti töövahenditega ja potikedra endaga. Oli ka neid, kes varem omal käel või raamatu järgi proovinud, aga juhendajaga töötada on hoopis midagi muud. Ene Tapfer näitas ette esmased töövõtted ja aitas kõigil savitombu tsentrisse saada. Mõnelegi osutus see parajaks katsumuseks, sest tsentreerimine vajab jõudu ja täpsust.
Kui juhendaja näidistreimist tegi, püüdsid mitmed osalejad tehnilisi võtteid pildile jäädvustada, et oma tarbeks õppematerjali koguda. Kõrvalt vaadates tundus kõik nii lihtne, aga kui ise trei taha istusime, oli paras tegu, et kümme sõrme otstarbekalt tööle rakenduksid ja savitükist potiseinu kergitaksid.

Kuigi teadsime, et algul peaks õppe-eesmärgil mitukümmend kilo savi läbi treima ja kasti tagasi viskama, ei raatsinud keegi oma esimesi õnnestunud potsikuid savinõusse tagasi visata. Eks see esimene veidi lopergune töö ole eriti armas - ikkagi oma! Terve esimese päeva käis tõsine treimine kuni õhtuni. Pärast tööpäeva jagati kogemusi ja vaadati slaide erinevatest treitud vormidest ja kujundustest.

Käsmu jm 209.jpg

Pokaalile jalg, kannule sang
Teine päev algas tööde ülevaatusega ja poolniiskete esemete viimistlusega. Vaja oli põhjad puhastada, kujundada ja vajadusel sangad lisada. Põhjade puhastamiseks valmistas igaüks endale valmis toorikust tööriista ja kedrad pandi jälle surisema. Ene Tapfer näitas, kuidas pokaalile jalga, kannule tila ja kaant või kopsikule käepidet treida. Omavalmistatud saviangoobidega kujundatud esemed jäid ootama põletust.
Ühine treimine andis nii palju jõudu ja energiat, et otsustati järgmisel aastal sama teemaga jätkata! Seda kõike ikka selle nimel, et oleks, mida õpilastele edasi õpetada.

Laagrit korraldab maakonna kunstiõpetuse ainesektsioon, mida toetab Lääne- Viru Omavalitsuste Liit.

viimati muudetud: 13.12.2010