Arhiiv
Riigieksamid
< august 14 >
Arhiiv

» Tsunftipere täienes 72 liikme võrra (0)

Madli Leikop, eksamikeskuse infojuht

Ühel oktoobrikuu laupäeval kogunes Õpetajate Majja Tallinnas palju noori inimesi. Tuldi koos kaaslasega, tuttavatega, tuldi terve perega, fotoaparaat ja lilled pildistamis- ja üleandmisvalmilt käeulatusse sätitud. See ei olnud lihtsalt kena vaba aja veetmine, see oli tähtis sündmus asjaosaliste jaoks: kätte saadi õpetaja kutsetunnistused.

Õpetaja V kutse taotlemiseks esitati tänavu Riiklikule Eksami- ja Kvalifikatsioonikeskusele kui kutse andjale 79 avaldust, õpetaja kutse anti hindamiskomisjoni otsusega 72-le pedagoogile. Kutse taotlemine on loogiline jätk kõrgkooliõpingutele, see on samm õpetaja professionaalses arengus ning annab lisavõimalusi töötamiseks välismaal.
Õpetaja V kutset võib taotleda inimene, kellel on aine- või erialane kõrgharidus ning kes on kindlasti läbinud õpetajakoolituse ja kutseaasta. Hindamiskomisjon tegi otsuse esitatud dokumentide ja vestluste põhjal; septembris toimusid hindamisvoorud Tallinnas ja Tartus. Kutse taotlejate tagasiside põhjal võib öelda, et kutse omistamise korraldusliku poole ja hindamiskomisjoni professionaalse ning sõbraliku suhtumisega jäädi väga rahule.

Riikliku Eksami- ja Kvalifikatsioonikeskuse direktor Robert Lippin lausus piduliku ürituse sissejuhatuseks, et ajalugu ulatub tänasesse päeva: kui sajandeid tagasi olid tsunftid, olid meistrid, sellid ja õpipoisid, siis kutsetunnistus tähistab ka omal moel tsunfti kuulumist. Selles, kas tunnistus kohe ka meistrit tähendab, ta siiski kahtles. Meistriks saamine nõuab aastaid tõsist tööd. „Suured meistrid ei kopeeri teisi, nad leiavad oma raja“, sõnas eksamikeskuse juht.

Kutsekomisjoni esimees Raimu Pruul tõdes, et kogu protsessi käigus ei tekkinud võimalustki kutset mitte anda, nii head olid kõik kandidaadid, ja sellest on hea meel. Tema sõnul on koolis praegu huvitav aeg, nii palju muutub: rakendub uus riiklik õppekava, uus põhikooli- ja gümnaasiumiseadus. Kuid kõige tähtsamaks pidas Raimu Pruul siiski, et õpetaja õpetaks tunnis elu. Ja et õpetaja saaks aru, kui õpilased ei saa aru. Ja seletaks siis uuesti.

Et kutsetunnistuse said seekord seitse noort inglise keele õpetajat, oli neid tervitamas Eesti Inglise Keele Õpetajate Seltsi esindaja Anneli Laht. Heade soovide kõrval jäi tema sõnavõtust kõlama aastatepikkusest tööst saadud kogemus: õpetamine on tegevus nagu paljud teisedki, aga mõte on sellel tegevusel keskmisest suurem. Ta soovis, et see tõdemus oleks noortele toeks paljudeks tööaastateks.

ESFi programmi „Üldhariduse pedagoogide kvalifikatsiooni tõstmine 2008-2013“ raames uuendati hiljuti õpetaja kutsekvalifikatsiooni tõendamise ja andmise korda ning õpetaja kutse andmine toimuski seekord programmi toel.

viimati muudetud: 04.12.2010

Kommenteeri