Õpetajale > Uudiskiri 2

» „Identiteedi ikoonid” Tartu Mart Reiniku Gümnaasiumis: Eesti laulupeost Türgi kohvipotini

Reet Kandimaa, Mart Reiniku Gümnaasiumi ajalooõpetaja ja Comeniuse projekti koordinaator

Rahvusvahelised Comeniuse projektid toovad iga kooli ellu põnevat ja erilist, nii ka Tartu Mart Reiniku Gümnaasiumis, kus on tänaseks teoks saanud rahvusvaheline kooliprojekt „Identiteedi ikoonid”.

Projektis osales seitse kooli Euroopast

DSC01524.JPG

Projektis osales lisaks Mart Reiniku Gümnaasiumile 6 kooli Euroopast – Prantsusmaalt (Pariis), Hispaaniast (Melilla), Kreekast (Ateena), Türgist (Ankara), Austriast (Lambach) ja Slovakkiast (Namestovo). Kaks aastat (2008/2009 – 2009/2010) kestnud projektis osalesid kümned õpilased, kes otsisid õpetajate juhendamisel oma kultuuriikoone, tutvustasid neid partneritele ja tutvusid partnerite rahvuskultuuri ikoonidega. Projektitöö oli jagatud nelja semestri vahel, igal semestril tegeleti kahe teemaga ning toimus üks partnerite kohtumine. 2008. a sügisel kohtusime Slovakkias Namestovos, teemaks loodus ja rahvuslik köök. 2009. a kevadel Pariisis, teemaks kunst ja arhitektuur. 2009. a sügisel saime kokku Ateenas – sport ja riigivalitsemine – , ning 2010. a kevadel olime koos Ankaras, kus rääkisime teaduse ja tehnika saavutustest ning ajaloost.

Tartus rääkisime muusikast

2010. a mais toimus projekti viimane kohtumine Tartus, MRG-s, teemaks muusika. Külalisi oli kokku 47, nende hulgas 30 õpilast, keda majutasid ja võõrustasid MRG õpilased. Kohtumise käigus tutvustasid partnerid oma rahva muusikaikoone, külalised astusid üles MRG muusikapeol TÜ aulas ja muutsid selle märksa eksootilisemaks; me näitasime neile kevadiselt kaunist Tartu linna, käisime Eesti Rahva Muuseumis ja Tartu raekojas, ronisime Toomkiriku torni ja sõitsime hansalodjal „Jõmmu” mööda Emajõge. Viisime oma külalised ka Tartust kaugemale ja tutvustame neile Mooste mõisakompleksi kaudu baltisaksa kultuuri ja Seto muuseumi kaudu talurahva elu-olu, samuti Tallinna vanalinna. Kohtumist kajastas ka „Tartu Postimees” (06.05.2010).

DSC01581.JPG

Videofilm rekvisiitidega

Kokkusaamise kõige erilisemaks sündmuseks oli videofilmi „Identiteedi ikoonid” ülesvõtmine. Selles osalesid näitlejatena kõik kokkusaamisel osalevad õpilased ja õpetajad. Õpilasgrupid said enda käsutusse partnerite poolt kaasa toodud rekvisiidid, mida nad kasutasid näitlemisel ja pantomiimfilmi tegemisel. Näiteks sai 6-liikmeline õpilasgrupp, kelle ülesandeks oli rahvuslikku kööki tutvustava filmilõigu ettevalmistamine ja mängimine, enda käsutusse suure paki “Manner Scnitteni” maiustusi Austriast, pätsi musta leiba ja karbi kilusid Eestist, Türgi kohvipoti ja kohvitassi, suure lusika ja teisi toiduvalmistamisvahendeid Kreekast, kapsapea ja hapukapsasupi plakati Slovakkiast, pudeli oliiviõli Hispaaniast ja baguetti-saia ning tühja veinipudeli Prantsusmaalt. Ka teised teemagrupid pidid ilmutama märkimisväärset leidlikkust. Filmi tegemine oli koostööd nõudev, arendav, lõbus ja loominguline tegevus ning võttis uutmoodi kokku meie kultuuriikoonid. Selle võttis üles ja monteeris kokku arvutiõpetaja Austriast ja see pannakse üles MRG veebilehele http://www.comenius.reiniku.edu.ee/ , samast leiab teavet projekti käigus toimu kohta.

Projekti tulemused

Projekt andis selles osalenud õpilastele ja õpetajatele (15 õpilast ja 3 õpetajat käisid partnerite kokkusaamistel ning 30 õpilast võttis vastu väliskülalisi) võimaluse suhelda kolleegide ja eakaaslastega teistest riikidest, tutvuda parimate muuseumidega, praktiseerida oma inglise/saksa keelt. Õpilased said võimaluse esineda rahvusvahelise publiku ees, arendasid oma esinemisoskust ning tutvustasid oma kultuuri, õpetajad juhendasid neid teemade läbitöötamisel.
Kahe projektiaasta jooksul valminud slaidiesitlused kanti ette kohtumistel ja on üles
pandud projekti veebilehel http://identity.jimdo.com. Eesti ikoonideks valiti: Eesti talv, sood ja saared (looduseteema), must leib, sealiha, vürtsiräim ja kohuke (rahvusköök), Tallinna vanalinn, Tartu Ülikool, rehielamu ja talukompleks (vaatamisväärsuste teema), E. Viiralt, „Kalevipoeg” ja eesti rahvariie (kunstiteema), P. Keres ja kiiking (sporditeema), Eesti presidendid ja e-riik (riigivalitsemise teema), eestlaste leiutised sõjatehnoloogia vallas ja Skype (teadus ja tehnika), kuidas Nõukogude Eestist sai Eesti Vabariik (ajalooteema), Eesti laulupidude traditsioon (muusika). Projekti käigus valmis ka lauamäng, partnerite ikoone kajastav ajajoon, plakatkalender ning kogu projekti käiku ning kogu projekti kajastav Power Pointi esitlus.
Tööd oli palju, aga tundsime taas, et Eesti on Euroopas ja Euroopa on Eestis.

viimati muudetud: 16.01.2013